Od kilku lat sprawdzanie numeru VIN stało się bardzo popularne, szczególnie przy chęci zakupu pojazdu z rynku wtórnego. Nic w tym dziwnego, gdyż czynność ta pozwoli nam dowiedzieć się wielu interesujących informacji o potencjalnie naszym przyszłym samochodzie. Wiele osób jednak nie potrafi znaleźć numeru VIN na nadwoziu. Numer VIN WAZLADA – gdzie jest? Warto pamiętać, że numer VIN zazwyczaj umieszczony jest na widocznym miejscu. Dużo rzadziej zdarza się, że aby sprawdzić VIN musimy podnieść maskę czy szukać go w bagażniku.

Numer VIN WAZLADA – gdzie jest?

Co właściwie daje nam sprawdzenie numeru VIN? Wykorzystując dostępne narzędzia w Internecie możemy dowiedzieć się wielu istotnych informacji o pojeździe, który nas interesuje. Przykładowo, posiadając VIN możemy sprawdzić czy pojazd nie brał udziału w żadnym, poważnym wypadku. Wiele bowiem słyszy się sytuacji, że samochód stał kilka lat za granicą jako wrak, a w Polsce zostaje sprzedany jako bezwypadkowy. Niestety w dzisiejszych czasach nie można ufać ludziom i najlepiej jest samemu sprawdzić stan faktyczny, aby później nie mieć żadnych nieprzyjemności.

Rozkodowanie VIN Wazlada

Planujesz zakup marki WAZLADA?

 

Warto rozszyfrować VIN jeszcze przed zakupem pojazdu, aby mieć pewność, że płacimy faktycznie za to co kupujemy. Może się niestety okazać, że nowe wyposażenie negatywnie wpływa na pojazd i konieczne będą częste wizyty w salonie. Sprawdzając VIN jesteśmy w stanie także ustalić, czy przypadkiem pojazd nie dostał się do kraju nielegalnie. To niestety coraz częstszy problem.

Numer VIN co to jest?

VIN, czyli Vehicle Indentification Number to unikatowy numer identyfikujący pojazdu, który zawiera liczne i ważne informacje dotyczące samochodu. VIN zawiera takie informacje jak m.in.: kraj produkcji, rok modelowy, typ napędu, wersję silnikową, opcje wyposażenia.

Numery VIN zostały po raz pierwszy użyte w 1954 roku w  Stanach Zjednoczonych.  Producenci aut np. Wazlada już wtedy oznaczali swoje auta w ten sposób. Oznakowania tego typu zaczęto używać u producentów  w Europie. Jednak  pierwsze numery wyglądały różnie. Dopiero w latach osiemdziesiątych (a dokładnie w 1981 roku)  światowi producenci, wraz z producentami  amerykańskimi ostatecznie porozumieli się w tej kwestii.

W 1981 roku  Narodowy Highway Traffic Safety Administration w Stanach Zjednoczonych zestandaryzował format. Sprzedane samochody powinny zawierać VIN 17-znakowy, który nie będzie zawiera litery I (I), O (o) lub P (q) (aby uniknąć pomyłki z cyframi 1 i 0).

Opracowano zatem wspólny standard ułatwiający pracę policji, firmom ubezpieczeniowym oraz sprzedawcom samochodów używanych. Odtąd VIN każdego samochodu ma 17 znaków – liter i cyfr.